Six SAC Men's Cross Country/Track & Field Athletes Named to Google Cloud Academic All-American Teams

Six SAC Men's Cross Country/Track & Field Athletes Named to Google Cloud Academic All-American Teams

AUSTIN, Texas – Six student-athletes representing four different South Atlantic Conference institutions were named to the 2018-19 Google Cloud Men's Cross Country/Track & Field Academic All-America® teams last week.

Carson-Newman and Queens led the way with two honorees each, while Wingate and Lenoir-Rhyne had one honoree each.

The Google Cloud Academic All-America® program is being financially supported by the NCAA Division II national governance structure to assist CoSIDA with handling the awards fulfillment aspects for the 2018-19 Division II Academic All-America® teams program.  

For more information on the Google Cloud Academic All-America® program, go to https://academicallamerica.com/.

2018-19 Academic All-America ® Men's Cross Country/Track & Field Team NCAA Division II 

 

 

FIRST TEAM

 

 

 

 Name

School

Yr.

GPA

Major

Cameron Burrows (2)

Tiffin University

Sr.

3.81

Sports & Recreation Management

Kizan David

Lincoln University

So.

3.88

Computer Information Systems

Nolan Ellis (1)

Colorado Mesa University

Sr.

3.69

Marketing

Josh Evans (1)

Colorado School of Mines

Jr.

3.98

Chemical Engineering

Elijah Farrales

Truman State University

Sr.

4.00

Exercise Science

Larry Filer (2)

East Central University

Sr.

4.00

Biology

Brydon Groves-Scott (3)

University of Alabama in Huntsville

Sr.

4.00

Education

Austin Hogan (1, !)

University of Indianapolis

Gr.

3.71/3.81

Chemistry (UG) Anatomical Sciences (G)

Joshua Hudiburg

Pittsburg State University

Jr.

3.89

Recreation service / Sport & Hospitality Management

Tyler Jones (2)

Western Oregon University

Sr.

4.00

Business & Mathematics

Matthew Kraska (3)

Florida Tech

Gr.

4.00/4.00

Biomedical Engineering

Marcelo Laguera

Colorado State University - Pueblo

Sr.

3.44

Civil Engineering Technology

George McCartney

Malone University

Sr.

3.84

Business Administration & Marketing

Ben Schneiderman

Colorado School of Mines

Gr.

3.97/4.00

Metallurgical & Materials Engineering

Jonah Theisen

Black Hills State University

Sr.

3.89

Physical Science

Derrick Williams (1, !, $)

Colorado State University - Pueblo

Sr.

3.99

Biology

Levi Wyrick (1)

Pittsburg State University

Sr.

4.00

Education

 

 

 

 

 

SECOND TEAM

 

 

 

 

Name

School

Yr.

GPA

Major

Josh Barrows (1, #)

Augustana University

Sr.

3.96

Chemistry / Biology

Caleb Baukman

Kutztown University

Sr.

3.94

Social Work

Alex Demeule (3)

Stonehill College

Sr.

3.82

Finance

Rami Gharsalli (3)

Northwood University

Sr.

3.74

Entertainment, Sport, & Promotion Management

Shawn Horne

Colorado State University - Pueblo

Sr.

3.64

EXHPR

Josh Hoskinson

Colorado School of Mines

Gr.

3.63/3.68

Statistics

Martin Knauer

Queens University of Charlotte

So.

3.92

Mathematics

Brian Michels (3)

Molloy College

Sr.

3.98

Accounting

Austin Nolan

University of Southern Indiana

Jr.

3.90

Accounting & Professional Services / Finance

Isaac Overmyer

University of Minnesota Duluth

Sr.

3.94

Chemical Engineering

John Schuster

Minnesota State University, Mankato

Sr.

3.86

Computer Engineering

Josh Steible

Grand Valley State University

Gr.

3.78/3.78

Higher Education

Joseph Westrick

Gannon University

Jr.

4.00

Environmental Engineering

 

 

 

 

 

THIRD TEAM

 

 

 

Name

School

Yr.

GPA

Major

Joshua Adkins

Lenoir-Rhyne University

Jr.

3.93

Medical Studies

Caleb Agee

Carson-Newman University

Jr.

3.93

Biology

Wyatt Baxter

Chico State

Jr.

3.79

Public Administration

Davis Bowers (1)

Tiffin University

Sr.

3.77

Criminalistics

Adam Brown

Concordia University - Portland

Jr.

3.91

Chemistry

Grant Colligan

Colorado School of Mines

Gr.

3.38/4.00

Metallurgical & Materials Engineering

Luke Greer

Carson-Newman University

Gr.

3.68/4.00

Business

Austin Hilburn

Wingate University

So.

4.00

Mathematics

Matthew Hipshire

Harding University

Jr.

4.00

Mechanical Engineering

Jan Jansky

University of Central Missouri

Jr.

3.83

Sport Management

Kyle Lawson

Cal Poly Pomona

Jr.

3.61

Civil Engineering

Nathan Liby

University of Central Missouri

Gr.

3.60/4.00

Occupational Safety

Will Ross

University of Colorado Colorado Springs

Jr.

3.91

Electrical Engineering

Daniel Wallis

Queens University of Charlotte

Gr.

3.50/3.83

Materials Engineering (UG) Communications (G)

Will Young

Mississippi College

Sr.

3.90

Biology Medical Sciences

Nick Zak

Ashland University

Sr.

3.58

Criminal Justice

 

Google Cloud Academic All-America® Team Member of the Year:  Derrick Williams, Colorado State University-Pueblo

 

(1) – CoSIDA Academic All-America® Division II first team selection in 2017-18

(2) – CoSIDA Academic All-America® Division II second team selection in 2017-18

(3) – CoSIDA Academic All-America® Division II third team selection in 2017-18

(!) – CoSIDA Academic All-America® Division II first team selection in 2016-17

(#) – CoSIDA Academic All-America® Division II third team selection in 2016-17

($) – CoSIDA Academic All-America® Division II first team selection in 2015-16